Staff Directory

Denise De Paola

Denise De Paola

Principal

Katie Ferguson

Katie Ferguson (A-L)

Vice-principal

Brad Monfette

Brad Monfette (M-Z)

Vice-principal

Judy Saunders Photo

Judy Saunders

Trustee

Colleen Wilcox Photo

Colleen Wilcox

Trustee

Kim_Williams

Kim Williams

Superintendent

StaffPosition
James AddisonTeacher
Kathleen AlfredssonTeacher
Christina AllisonSecretary
Lyne ArchambaultTeacher
Benjamin ArnoldTeacher
Jordan BattyTeacher
Caroline BeamerTeacher
Michael BellTeacher
Rich BergmanTeacher
Mairi BewHead of CAWS
David BoydTeacher
Justin BoydTeacher
Sheri BrennemanHead of performing arts
Russ BriereTeacher
Karen BuckleyComputer operator
Sarah BurgessMental health counsellor
Jenna BurnsTeacher
Stephanie CampbellHead of languages
Colleen CarleyCustodian
Kory CameronTeacher
Dave ChambersTeacher
Kristy ChartrandHead secretary/office administrator
Patricia CreightonCustodian
Denise De PaolaPrincipal
Colleen DemoeEducational assistant
Robin DeShaneTeacher
Eva DevougeCustodian
Rhonda DobsonHead of science
Pete DowneyTeacher
Jessica DudmanTeacher
Tommy DuncanHead of physical education and family studies: acting
Laura EdmonstoneGuidance counsellor (T-Z)
Dan EliaTeacher
Katie ElleryTeacher
Brenda FergusonEducational assistant
Katie FergusonVice-princiapl A-L
Cassandra FindlayTeacher
Katie FordeCooperative education
Rick FraserLead hand
Kathleen GaulinTeacher
Kasey GeelenTeacher
Roger GodfreyCustodian
Leslie GodsonTeacher
Ashley Graham-HamerTeacher
Jeremy GrimesCustodian
Julie HendrenTeacher
Billy JenkinsTeacher
Angela Jones-SchraderSpecial Education Department head
Diane KellyTeacher
Haig KennedyTeacher
Jessie KennedyTeacher
Danielle LazzarinHead of English: acting semester 2
Duncan LuciakTeacher
Mark MacDonaldCustodian
Chris MarshallLibrary
Paul MarshallHead of visual arts
Hilary MasonTeacher
Erin MatthewI.B. specialist
Katelyn McNeiceTeacher
Emily McreelisTeacher
Brad MonfetteVice-princiapl M-Z
Laura Nash-WatsonTeacher
Kelly NeumannGuidance Department head
Christie O'NeillTeacher
Janice PaulinTeacher
Tammy PeterkinStudent Success
Breanne PollardTeacher
Dale QuibellCustodian
Ryan RawlinsTeacher
Julie RobertsonEducational assistant
Luc SandersonTeacher
Tara SayerTeacher
Cindy SeabrookEducational assistant
Cayley ScatesTeacher
Jeff ShieldsGuidance counsellor (K-S)
James SimmonsTeacher
Alice SorensenLead hand
Alan StanleyHead of technologuy and business
Kyle TimmsTeacher
Roger ThompsonTeacher
Cathy VanNusSecretary
Sheri Van KesselHead of math
Suzanne Van LuikTeacher
Carla VivianTeacher
Avril WalkerHead custodian
Angela WestCooperative education
Kirk WilsonTeacher

Find it Fast

Calendar

School calendar

Safe @ School

Report form

Registration

School registration

Guidance

Department

School Schedule
Period 1
8:10 - 9:25 a.m.
Break
9:25 - 9:35 a.m.
Period 2
9:35 - 10:50 a.m.
Lunch
10:50 - 11:45 a.m.
Period 3
11:45 a.m. - 1 p.m.
Break
1 - 1:10 p.m.
Period 4
1:10 - 2:25 p.m.
Final bell
2:25 p.m.
Bus departure
First wave: 2:34 p.m. Second wave: 2:38 p.m.

School Websites